Terminologie, aneb z čeho se mohou skládat kancelářské židle a křesla

 

 

Kancelářské křeslo

Kancelářská křesla se vyznačují pevně daným úhlem mezi sedákem a opěrákem.

Konstrukčně jednoduchá křeslová mechanika umožňuje pouze houpání beze změny úhlu mezi sedákem a opěradlem. Dle typu použité mechaniky lze křeslo zablokovat buď pouze v základní pozici, některá dražší křesla disponují mechanikou, která umožňuje blokaci ve více pozicích.

V obou případech je samozřejmostí možnost nastavení tuhosti houpání dle hmotnosti uživatele.

Kancelářská křesla obvykle neumožňují nastavení výšky opěráku, výšku područí, nelze upravit bederní opěrku, hloubku sezení, opěrku hlavy atd.

Z pohledu ergonomie je častým problémem kancelářských křesel příliš zakloněný opěrák. Obvyklá pracovní pozice při práci u PC je v mírném předklonu směrem k pracovnímu stolu.

V této pracovní pozici ale opěrák křesla zůstává daleko za zády sedícího a neposkytuje mu dostatečnou oporu.

 

Na trhu jsou k dostání také synchronní křesla. Jedná se o jakéhosi křížence, který spojuje výhody kancelářského křesla (obvykle prestižní vzhled) s dobrou ergonomií synchronní kancelářské židle.

 

 

Kancelářská židle

Hlavním konstrukčním rysem kancelářské židle je samostatný sedák a opěrák. Dle typu použité mechaniky (viz níže) lze mezi opěradlem a sedákem nastavit požadovaný úhel pro optimální komfort a pohodlí při práci u počítače. Obecně se dá konstatovat, že kancelářské židle poskytují větší úroveň komfortu a ergonomie, než je tomu u kancelářských křesel.

 

 

Synchronní židle

Princip synchronní mechaniky spočívá v automatickém (synchronním) nastavení optimálního úhlu mezi sedákem a opěrákem židle.

Pokud se naklápí opěrák, upravuje se zároveň náklon sedáku tak, aby páteř sedícího byla vždy v optimální poloze. Synchronní židle umožňují zdravější dynamické sezení.

Dynamické sezení spočívá v jednoduchém úkonu - nesedět v jedné strnulé pozici. Abychom seděli dynamicky a pohodlně, je ještě zapotřebí správně nastavit přítlak opěradla na naše záda.

Je-li vše nastaveno, jak má, sleduje opěrák židle pohyb sedícího a ve všech pracovních pozicích poskytuje páteři optimální oporu.

 

 

 

Asynchronní židle

Asynchronní židle jsou vybaveny asynchronní mechanikou, která umožňuje nezávislé nastavení úhlu opěráku a sedáku.

Mechanika obvykle disponuje více ovládacími páčkami. Pomocí jedné se nastavuje jen náklon opěráku. Pomocí další se nastavuje jen úhel sklonu sedáku. 

Asynchronní židle obvykle neumožňují dynamické sezení.

 

 

 

 

 

Permanentní kontakt

Systém pro nastavení sklonu opěráku CPT se používá u levných kancelářských židlí pro domácí využití.

Po uvolnění aretačního šroubu lze nastavit náklon opěradla. Systém není vybavený funkcí pro nastavení síly přítlaku opěráku. Po nalezení vhodné pracovní pozice

 

 

 

 

 

 

 

Nastavení výšky sezení

Možnost nastavení výšky sezení je u drtivé většiny kancelářských židlí a křesel samozřejmým prvkem výbavy.

Nastavení výšky je možné díky použití plynových pístů.

Více informací o plynových pístech, jejich konstrukci apod.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

Výška opěráku

Užitečná funkce pro nalezení a nastavení správné výšky opěráku vůči zádům sedícího.  Správně nastavená výška opěráku poskytuje optimální oporu bederní v bederní části zad.

Skvěle funguje především ve spojení se samostatně nastavitelnou bederní opěrkou zad.

Nejpoužívanější systém pro rychlé a komfortní nastavení výšky opěráku představuje tzv. UP-DOWN. Nastavení tímto systémem nevyžaduje složité odblokování žádné pojistky a nastavení je možné provádět z polohy vsedě. 

 

 

 

 

 

Posun sedáku

Umožňuje horizontální vysunutí sedáku. Funkce posunu sedáku obvykle pomáhá k optimálnímu nastavení hloubky sezení (podepření spodní strany stehen) u sedících s dlouhýma nohama.

 

 

 

 

 

 

 

Náklon sedáku

Obvykle příplatková funkce, která umožňuje dodatečné předklopení sedáku.

Předklopením sedáku se změní postavení páteře v lumbální oblasti, a navíc dochází ke zmírnění tlaku přední hrany sedáku na podkolení jamku, a tím k lepšímu krevnímu a lymfatickému oběhu.

 

 

 

 

 

Bederní opěrka zad

Nesmírně důležitá část každé židle nebo křesla. Bederní opěrka slouží k optimálnímu podepření páteře v bederní (lumbální) oblasti.

Bederní opěrka může být pouze „naznačena“ vhodně vytvarovaným molitanem (pěnou) na opěráku.

Mnohem sofistikovanější řešení představují výškově, hloubkově nebo výškově i hloubkově nastavitelné bederní opěrky.

Existuje několik technických řešení pro nastavení bederní opěrky. Nejčastěji se používá jednoduché mechanické nastavení tahem nebo regulačním šroubem.

Velmi častým řešením je také vzduchové nastavení, kdy je v opěradle židle implementovaný vzduchový vak.

 

 

 

Područe

Područe kancelářských židlí i křesel představují užitečný doplněk, který napomáhá k předcházení nežádoucímu napětí a bolesti v oblasti ramen a šíje.

Pro optimální nastavení by područe měly disponovat alespoň funkcí nastavení výšky.

 

 

 

 

 

Loketníky

Loketníky představují část područí, o kterou máme opřeny ruce (lokty). Loketníky se vyrábějí z plastu, nebo z různě měkčených materiálů (polyuretan apod.).

Samozřejmě mohou být také čalouněné. Pro komfortní a optimální nastavení mohou být loketníky nastavitelné do šířky, horizontálně posuvné, lze je natočit do stran atd.

 

 

 

Opěrka hlavy

Komfortní doplněk, který umožňuje pohodlné opření hlavy ve chvílích relaxace.

Opěrky hlavy mohou být pevné (bez možnosti nastavení), výškově nastavitelné, nastavitelné do hloubky a v ideálním případě nastavitelné do výšky i do hloubky.

 

 

 

 

 

Nosnost židle / křesla

Technický údaj vypovídající o pevnosti konstrukce i kvalitě použitých materiálů, které ovlivňují celkovou bezpečnou nosnost výrobku. 

 

 

 

 

 

 

Výška postavy

Technický údaj, který napomáhá k výběru vhodné kancelářské židle nebo křesla dle výšky postavy.

Uvedené údaje je nutné brát s rezervou, protože i dvě stejně vysoké postavy mohou disponovat zcela odlišnými anatomickými proporcemi (dlouhé nebo krátké nohy, dlouhý či krátký trup atd.).

 

 

 

 

Otěruvzdornost

Otěruvzdornost je technický údaj, který vyjadřuje odolnost látky proti prodření.

Mezinárodně uznávanou jednotkou je 1 cyklus Martindale. Odolnost potahové látky se měří pomocí normovaného plstěného kotouče, který se pod určitým tlakem otáčí na povrchu textilie tak dlouho, dokud nedojde k přetržení první nitě. V okamžiku protržení přístroj zaznamená stav počtu cyklů (oděrů) kotouče.

Tímto číselným výrazem se dá u dané textilie objektivně posoudit její odolnost proti prodření. Od cca 50 000 cyklů Martindale již považujeme látky za kvalitní.

 

 

 

 

 


Přidat komentář


Poslední články

 • 22. 3. 2021 17:42:57

  HOME OFFICE od Rafni

  Potřebujete podpořit své zaměstnance ergonomickým a efektivním vybavením home office? Hledáte praktické nebo designové vybavení kanceláře či učebny? Máme pro Vás řešení!

 • 19. 1. 2021 13:59:06

  Novinka - Kolekce SPOT

  LD Seating přichází s další novinkou. Tentokrát se jedná o kolekci jednoduchých čalouněných taburetů a stolků, která se hodí vytvoření minimalistického odpočinkového místa v kanceláři, ale také jako s

 • 23. 11. 2020 14:01:25

  Nová stolní podnož LINAK - Desk Frame 2

  Představujeme novou elektricky nastavitelnou podnož od společnosti LINAK s dvojstupňovým sloupkem zvládajícím velké zatížení.

Tagy