Jaké rostliny jsou vhodné do kanceláře?

Rostliny v kanceláři ovlivňují nejen zdraví, ale i produktivitu práce zaměstnanců.

 

Prostředí kanceláře může být plné škodlivých látek, které se uvolňují z nábytku, koberců, podlah, výpočetní techniky, apod.  Příkladem rostliny, která účinně čistí vzduch od formaldehydových výparů, je Filodendron (Philodendron scandens). Tato rostlina je schopna pohltit a zlikvidovat až 90% formaldehydových výparů uvolněných do vzduchu.

Věděli jste, že například obyčejný břečťan dokáže účinně oslabovat negativní účinky elektromagnetického záření, kterého je v kanceláři více než dost?  Navíc břečťan (ale také například dracéna, tchýnin jazyk nebo lilie)  neutralizují benzol obsažený v plastech či cigaretovém kouři.

V kanceláři tráví zaměstnanci převážnou část své pracovní doby. Je proto velmi důležité, aby se zde cítili dobře a pohodlně.  Již při jejím zařizování, je třeba pečlivě zvážit výběr vhodného mobiliáře jako např.  pracovního stolu, židle či  křesla, skříní, popř. knihovny. 

Důležitou roli hraje jak rozmístění nábytku, tak i  barevné sladění pracoviště včetně předmětů sloužících k jejímu zútulnění, neboť dle dlouhodobých výzkumů je známo, že nejen uspořádání nábytku, ale i rostliny na pracovišti příznivě ovlivňují naši náladu, psychiku i celkový pohled na svět.

Svojí uklidňující zelenou barvou rostliny vytváří pohodovou atmosféru nejen doma, ale i při práci. Díky těmto vlastnostem jsou květiny stále vyhledávanějším a nepostradatelnějším prvkem různých interiérů.

 

Proč je důležité mít v kanceláři právě pokojové rostliny?

Málokdo ví, že pokojové květiny vylučují éterické oleje, které pohlcují škodlivé substance z okolí a efektivně zlepšují náladu lidí. Některé rostliny mají schopnost ionizovat vzduch (kapradiny, aloe, agáve apod.).

Rostliny oživí, provoní a zkrášlí každou kancelář. Díky rostlinám se pracoviště stává útulnějším nejen pro zaměstnance, ale i pro stávající či budoucí zákazníky.

Jednou z hlavních výhod rostlin je jejich blahodárný vliv na lidskou psychiku i zdraví, neboť rostliny významně přispívají k zvlhčování  vzduchu v kanceláři a navíc pohlcují škodlivé látky.  Rostliny jsou tak mnohem levnější a elegantnější alternativou k drahým zvlhčovačům vzduchu

Přesto, že o výhodách přítomnosti rostlin v kancelářských prostorách víme zatím velmi málo, je již prokázáno, že květiny příznivě ovlivňují produktivitu práce zaměstnanců a zvyšují soustředěnost na danou práci. Rozsáhlé výzkumy ve Velké Británii a Nizozemsku, prováděné Americkou psychologickou asociací prokázaly, že rostliny v kanceláři vytváří přátelskou atmosféru, dobrou náladu mezi spolupracovníky a výrazně snižují jejich stresové vypětí.

 

Které rostliny jsou pro kancelářské prostředí nejvhodnější?

Poradíme Vám s výběrem několika vhodných typů rostlin do Vaší kanceláře.

 

Fikus (např. Ficus benjamina, Ficus elastica apod.)

Skvěle absorbuje amoniak, formaldehyd, benzen a trichloretylen. Proto se výtečně hodí do blízkosti kopírek, tiskáren a podobných zařízení, které tyto látky produkují. Fíkus nemá rád přímé slunce, ale je vhodný do místnosti s rozptýleným osvětlením. Dobře prospívá při běžné pokojové teplotě, dává přednost vyšší vlhkosti. Vypadá působivě jako solitér, zejména ve větším prostoru je vhodné umístit jej poblíž okna, třeba  na podlahu.

Palmy

Jejich krásně zelené listí i exotické tvary navozují pocit pohody a dobré nálady. Jako výrazný solitér tak výborně oživí každý interiér. Většina palem dobře snáší vyšší teploty a jasné světlo.  Proto se palmy hodí do větších prosklených kanceláří, hal, a podobně.  

Kapradiny

Dekorativní rostliny, které působí uklidňujícím dojem. Kapradiny ionizují, pročišťují a zvlhčují vzduch. Skvěle se hodí do tmavších místností nebo zákoutí, neboť nemají rády horko a přímé letní slunce. Vyžadují více vlhkosti, jinak nejsou náročné na pěstování.

Tenura  (Tchynin jazyk)

Elegantní a velice dekorativní rostlina. Pročišťuje vzduch. V noci je schopná produkovat kyslík.  Tenura je pokojová rostlina, o kterou se dokáže postarat i naprostý začátečník. Vzhledem k tomu, že každý druh vypadá jinak, nabízí tenury širokou škálu uplatnění i v jednom interiéru. Tchýnin jazyk můžeme umístit jako solitér na květinové stolky do potemnělých rohů, na schodiště apod.  Hezky vypadají také jako zakončení nábytkových sestav ve výrazných, hodně vysokých dekoračních vázách.

Lopatkovec (Spathiphyllum )

Půvabná, elegantní a přitom nenáročná rostlina původem z Kolumbie. Temně tmavé listy tvoří nádherný kontrast k bílým květům, ze kterých se můžeme radovat dlouhodobě, protože Lopatkovec kvete na jaře i na podzim. Absorbuje formaldehyd, který se nachází v tabákovém kouři. Pomáhá čistit vzduch. Není náročná na pěstování, vyžaduje nepřímé světlo a vyšší vzdušnou vlhkost.

Zamiokulcas 

Atraktivní, exotická pokojová rostlina s vysokými, stoupajícími stonky, které nesou smaragdově zelené listy. Rostlina původem z Madagaskaru potřebuje stanoviště s rozptýleným světlem a dostatek vody. Nenáročná na pěstování, avšak pozor na průvan, nesnáší klimatizované prostory.

Zelenec (Chlorophytum)

Rychle rostoucí, převislá a nenáročná rostlina vhodná i pro méně zdatné pěstitele. Její krásně dekorativní dvoubarevné trávovité listy, které tvoří růžici, zútulní každou kancelář.  Je prokázáno, že zelenec zbavuje vzduch v místnosti toxických látek i některých choroboplodných zárodků. Výborně se hodí také do prostředí, kde se kouří.


Poslední články

Tagy