Syndrom karpálního tunelu

Co je syndrom karpálního tunelu?

I práce v kanceláři, ač se to nemusí na první pohled zdát, sebou nese některá rizika. Jedním z nejběžnějších je syndrom karpálního tunelu. Jedná se o deformaci části středního nervu. Střední nerv vede od ramene celou rukou až k zápěstí do tzv. karpálního tunelu, kterým prochází také některé další nervy, cévy a šlachy. Karpální tunel je tvořen karpálními kostmi a vazivem. Ústí do dlaně, a pokud v něm dojde k útlaku středního nervu, vzniká bolestivý stav spojený s mravenčením, pálením a s trnutím v rukách. Může se objevit také oslabená citlivost prstů. Bolest se zvolna zvyšuje a může připravit i pěkně nepříjemný spánek.

Příčinou syndromu karpálního tunelu je dlouhodobý jednostranný pohyb. V tomto případě může syndromu nahrávat ještě spojení tohoto pohybu se špatnou polohou ruky například při práci s myší. Skupinou náchylnou k problémům s karpálním tunelem jsou i třeba zaměstnanci u výrobních linek. Syndrom může být ale také důsledkem cukrovky, artritidy nebo následkem úrazu. Léčba syndromu karpálního tunelu je dle stupně závažnosti prováděna  medikamenty, aplikací ortézy a v nejtěžších případech i chirurgicky. Nedílnou součástí léčby je fyzioterapie.

 

Jak předcházet syndromu karpálního tunelu při práci s PC?

 

Stěžejním prvkem prevence je osvojení správné techniky úchopu myši a polohy rukou při psaní na klávesnici.

Při práci s myší by nemělo být zápěstí ohnuté, ale mělo by být ve stejné linii jako ruka. 

 

Stejnou roli hraje poloha zápěstí i při práci s klávesnicí. 

 

 

 

Při psaní by se nemělo zápěstí prohýbat nahoru ani dolů a ruce by měly být v přirozené poloze, rovně, s prsty kolmo ke klávesám. 

K dodržování těchto důležitých technik při práci na PC velmi výrazně přispívají ergonomické pomůcky- ergonomická podložka pod myš a ergonomická opěrka před klávesnici. 

Přirozeně fixuje zápěstí do polohy, která bude vždy ve stejné linii jako ruka a zabraňuje útlaku nervu.

Vyrábí se z látky, z přizpůsobivé paměťové pěny neutralizující tlak, nebo je opatřená kapsou s gelovou náplní.

Velmi příznivý efekt pro zdraví má také ergonomická vertikální myš a samostatná podložka pod zápěstí.

 

 

 

 

 

 

 


Poslední články

Tagy