Kam s monitorem?

Správné umístění monitoru počítače je velmi důležité pro eliminaci negativních dopadů na naše zdraví při práci s PC. Abychom předešli problémům s krční a bederní páteří a se zhoršováním zraku, je nutné pro monitor vybrat opravdu dobré místo.

Lidské oko velmi namáhá sledování jednoho předmětu ze stejné vzdálenosti. Je stavěno ke střídavému zaostřování. Monitor by měl být umístěn ve vzdálenosti 50-70 cm od očí a jeho vrchní část v jejich úrovni. Vždy bychom měli mít možnost oči kdykoliv od obrazovky zvednout, zaostřit nad monitorem do dálky (nebo do boku) na libovolný předmět a zamrkat. Mrkání způsobuje zvlhčení očí a jeho intenzita se právě při dlouhém dívání na obrazovku snižuje. Při tomto umístění monitoru je také méně namáhána krční a bederní páteř. V kombinaci s dobře nastavenou ergonomickou židlí a s pravidelnými přestávkami je riziko následných zdravotních problémů podstatně sníženo.

Pro zdraví očí je nutné také dobré nastavení obrazovky v závislosti

na světelných podmínkách v kanceláři. Pokud sedíme zády k oknu, na obrazovku dopadají odlesky a když máme stůl před oknem, může nás oslňovat venkovní světlo. To lze celkem snadno řešit vhodným  náklonem monitoru nebo úpravou okenních žaluzií. Šetrný k našim očím je také vhodně nastavený kontrast obrazovky spolu  s absencí umělých zdrojů světla (lampička, bodové světlo) v našem zorném úhlu při práci na PC.

 

 

 

 

Pro práci v kanceláři nejsou vhodné samostatné notebooky. Tedy není je dobré využívat standardním způsobem. Všeobecně se doporučuje užití (polohovatelného) stojanu pod notebook, ergonomické klávesnice a myši. Ideální je i propojení notebooku s externím monitorem, což sebou nese i podstatné technické výhody a zjednodušení práce samotné. Některé stojany mají veškeré kabelové větve v sobě zabudované, takže stačí notebook uložit, zasunout jeden kabel, nebo stlačit konektor a můžeme ihned pracovat.


Poslední články

Tagy