Kde se nůžky neuplatní

   Už dávno je pryč doba, kdy k dělení papíru musely postačit nůžky, tužka a bystré oko. Nyní běžně používaná řezačka papíru zajistí ostrý, rovný a na milimetr přesný řez papíru. Řezačky papíru také pohodlně zvládají porcování fotografií, laminovaných listů a karet. Pro přesnost jsou vybavené metrickou základnou, která umožňuje vytvořit požadovaný rozměr nebo formát dokumentu a umí přesně dělit několik listů najednou. Řezačka papíru najde využití nejen v kanceláři ale i v domácnosti a může posloužit i jako pomocník při některém našem hobby. Při výběru té správné je tedy třeba nejdříve zvážit jaký materiál budeme nejčastěji dělit a jakou přesnost řezu požadujeme. Nezanedbatelným faktorem je také frekvence s jakou budeme řezačku papíru používat. Pokud bude v provozu s větší permanencí, doporučujeme vybrat lepší kvalitu čepele. Některé řezačky také mají samoostřící nůž. Ostří se neustále brousí o kovovou hranu řezné desky. To velmi výrazně prodlužuje životnost nože a řezačka tak nepotřebuje žádnou údržbu.

Následující základní rozdělení řezaček na papír Vám pomůže vybrat tu správnou. Podrobnější parametry jsou k dispozici u každého modelu v našem e-shopu.

Řezačky pákové

Nejběžněji používané ve středních kancelářích. Řez provádí nožem s velmi ostrou čepelí- pákou. Disponují základnou s vodícími linkami a metrickým měřítkem. Některé jsou také doplněné o přítlačnou lištu, která zajišťuje pohodlný řez. Pro zvýšení bezpečnosti při práci bývají také vybavené ochranným krytem. Mají kapacitu až 30 listů (70 g/m2) s délkou řezu 300- 460 mm. Poradí si s laminovanými listy. Většina pákových řezaček je konstruována pro formát papíru A4-A6. Pákové řezačky zároveň i pro formát A3 jsou vhodné ke specifickému užití a svými většími rozměry a hmotností nejsou například v běžné kanceláři příliš praktické.

Pokud tedy plánujete pákovou řezačku papíru užívat jen k řezům běžně velkých dokumentů, postačí dispozice pro formát A4-A6.

 

Řezačky kolečkové (kotoučové)

Tyto řezačky jsou vhodné pro menší zatížení a mají velmi přesný řez, takže se také hodí do kutilské dílny. Řez je prováděn přejetím kolečka po papíru, které je dobře kryto a znemožňuje možnost zranění. Kolečkové řezačky jsou určené pro bezchybný a přesný řez. Platí, že čím kvalitnější řez, tím menší kapacita papíru. Jestliže tedy potřebujete dosáhnout dokonalého výsledku doporučujeme řezačku, která pojme maximálně 5-10 listů běžné gramáže. Kotoučové řezačky se nehodí pro dělení tvrdšího materiálu. Některé typy těchto řezaček umí více typů řezu- perforovaný, vlnkový nebo dvojitý. Zvládají také formát papíru A3. Délka řezu se většinou pohybuje do 400 mm, ale existují i specifické modely, které umí délku až 2000 mm a mají vlastní podstavec. Kolečkové řezačky jsou vybavené manuálními nebo automatickými přítlačnými lištami. Metrické a palcové měřítko je často doplněno posuvným úhelníkem, fixačními prvky nebo indikátorem opotřebení čepele. Menší kolečkové řezačky jsou lehké a snadno přenosné.

Vyžadujete-li přesnost, mobilitu a máte rádi kreativitu, doporučujeme řezačku kolečkovou.

 

Řezačky stohové

 

Umožňují řezat větší množství papíru najednou, některé až 800 listů. Jsou určeny k řezu do běžných formátů, především do formátu A3. Využití najdou v komerčním prostředí, například v copycentrech. Délka řezu je až 480 mm. Základní stohové řezačky fungují na principu kombinace běhu lisu a přítlaku nože. Papír v řezačce zpevníme pomocí vřetenového nebo pákového lisu a přitlačením nože rozdělíme. Profi stohové řezačky jsou z větší míry na elektrický pohon. Lis je ovládán automaticky a pohon nože je elektromechanický. Stohové řezačky jsou vybavené maximem bezpečnostních prvků, disponují indikátory opotřebovanosti nože, některé mají funkci zpětného chodu. U některých modelů je také nutné proškolení odborníkem.

 

   

 

 

 

K některým řezačkám doporučujeme dokoupit také příslušenství- přítlačná pravítka, náhradní řezné hlavy a lišty nebo podstavec pro stohovou řezačku. Pro ochranu Vašeho stolu a přesný řez zalamovacím nebo manuálním kotoučovým nožem je vhodná řezací podložka. Tyto potřeby a další kancelářskou techniku a doplňky můžete vybírat na Rafni.cz.

 


Poslední články

Tagy