Čistý vzduch, čistá hlava

Drsné ovzduší Vysočiny sice čistička vzduchu nenahradí, ale je značnou oporou alergikům a zpříjemní prostředí bytu nebo kanceláře.

Kdy se nám hodí čistička vzduchu?

Pro koho je vlastně čistička vzduchu doporučována? Jsou to především lidé s alergií na pyl a na roztoče. Roztoči jsou přítomni v každém druhu prachu. Potkáme se s nimi tedy na ulici, v MHD i v ložnici. Dále jsou tyto přístroje vhodné i pro astmatiky. Aby byla v tomto případě jejich účinnost opravdu efektivní, neměl by jí chybět zvlhčovač vzduchu. Čistička vzduchu celkově ulevuje dýchání v městských bytech a v přeplněných kancelářích. Konkrétně do kanceláří se hodí čistička, která dokáže vzduch ionizovat. Proces ionizace má kromě precizního vyčištění vzduchu pozitivní dopad i na psychiku a snižuje únavu. Více si povíme dále.

 

A podle čeho vybrat vhodnou čističku? Zkusíme Vám napovědět.

Jedním z důležitých parametrů, který musíme při výběru čističky vzduchu vzít v potaz, je výkon. Ten je u každé čističky uváděn v m³/h. A jak vybrat výkon čističky právě do našeho obývacího pokoje nebo do ložnice? Je to jednoduché. Spočítáme objem místnosti (šířka*délka*výška) a dostaneme číslo, které nám značí výkon(kapacitu) čističky vzduchu. POZOR, pokud je čistička určena pro alergika, musí být vzduch v místnosti přefiltrován minimálně 3x za hodinu. Objem místnosti tedy ještě vynásobíme číslem 3, abychom dostali vhodný výkon čističky vzduchu pro člověka s alergií.

Nejdůležitější součástí čističky vzduchu je pochopitelně filtr. Výběr je tedy nutno také přizpůsobit jeho kvalitě, popřípadě sáhnout po lepší čističce několikastupňové, která má v sobě filtrů více a výsledek je velice precizní. Způsob čištění vzduchu je pak založen na jeho ochlazení nebo naopak na zahřátí, následné stabilizaci teploty a filtraci.

HEPA filtr

Tento filtr by rozhodně neměl chybět u čističky vzduchu, která bude umístěna v pokoji alergika. Odstraňuje ze vzduchu spolehlivě všechny roztoče, pyly, plísně, zvířecí chlupy a další alergeny. Čističky s tímto filtrem jsou účinné na 99,9%.

 

 

V kombinaci s HEPA filtrem je často používán uhlíkový filtr, který je velmi efektivní v prostorech s velkým pachem. Hodí se tedy například do kuřáckého prostředí. Čističky s HEPA filtrem obsahují také tzv. prachový předfiltr. Ten je vhodný do více prašného prostředí, protože se na něm usazují větší částice nečistot. Funguje jako zábrana před zanášením hlavního filtru.

 

Elekrostatický (magnetický) filtr

Magnetický filtr především pohlcuje pachy. Nemusí se měnit. Čistička pracuje na principu nabytí vzduchu elektřinou, kterou následně opačným nábojem přitáhne zpět. Čističky vzduchu s tímto filtrem mají malý dosah a většinou neobsahují ventilátor. Jsou tedy vhodné do menších prostor.

 

 

 

Existují i další technologie čištění vzduchu

 

Vodní filtr

Čističky vzduchu s tímto filtrem pracují na velmi jednoduché bázi. Vzduch se „pere“ v nádobě s vodou, která ho zbaví veškerého pachu, pylů a prachu. Takovéto čističky většinou zároveň zvlhčují vzduch. Jejich účinnost je 70%.

 

UV lampa

Vytváří sterilní prostředí. Je pečlivě uzavřena a zabezpečena ve skříni čističky. Ani při dlouhodobém užívání tedy nevzniká riziko zdravotních problémů.

 

Ionizátor

Ionizátor je zařízení, které doplňuje čistý vzduch „dobrou náladou“. Dodává vzduchu záporný elektrický náboj. Tyto záporné ionty snižují stres a v kombinaci s kvalitním filtrem čističky vzduchu vytvářejí pocit dokonalého prostředí.

 

 

 

A co zvlhčování vzduchu?

Jak již bylo řečeno, některé čističky mají funkci zvlhčování vzduchu takže není nutno dávat na topení mokré ručníky. Pokud je místnost, kam budete čističku vzduchu umisťovat, naplněna suchým vzduchem (což se stává běžně při topné sezóně), je dobré zvážit pořízení přístroje s touto funkcí. Ideální vlhkost v místnosti je 50%, pod tuto hranici doporučujeme zakoupit čističku vzduchu se zvlhčovačem. Naopak relativní hodnota vlhkosti 75% a více způsobuje již plísně. Čističky se zvlhčovačem jsou vybavené vlhkoměrem.

 

 

Při pořizování čističky vzduchu se nemusíte obávat nárustu částky při platbě za elektrickou energii. Běžná spotřeba je 100 W, což odpovídá jedné žárovce. Co je dobré naopak ještě zvážit je hlučnost přístroje. Příjemně se Vám bude jistě spát v ložnici, kde hlasitost čističky vzduchu nepřesáhne 30 dB.


Poslední články

Tagy