Vazače a laminátory- jak se v nich vyznat

Vázací stroje jsou velmi praktickým (a nezbytným) pomocníkem v každé větší kanceláři a firmě. Spolehlivě a pevně dají dohromady dokumenty pro školení, seskupí firemní směrnice, ale třeba také vytvoří přehledná skripta. Laminovací stroje pomohou vytvořit orientační popisky v budově nebo ID karty. Velkokapacitní vázací a laminovací stroje najdeme pak samozřejmě téměř v každém copycentru.

Jak vybrat vazač dokumentů?

Při výběru jakéhokoliv stroje je nutno nejdříve zvážit kde a jak často ho budeme využívat. Stejné je to u vázacích strojů. Je samozřejmé, že v případě častého a zátěžového provozu nám pomůže vazač elektrický více, než vazač manuální, který se hodí spíše pro příležitostné využití. Dále je třeba vzít v potaz přesnost, typ vazby, kapacitu děrování a kapacitu vazby.

 

 

 

Důležitý "vazačský slovník"

Pakové a elektrické vazače (základní dělení)

Pákové vazače fungují na principu stlačení páky. Ta stlačením děruje listy papíru, které jsou poté nasazeny do plastového nebo kovového hřbetu. U vazačů elektrických probíhá děrování listu stlačením tlačítka. Není nutné tedy vyvíjet žádnou fyzickou sílu.

Podrobné dělení

Vazače do plastových hřbetů

Nejjednodušší a nejlevnější vázací stroje. Děrují (perforují) 21 hranatých děr o rozměru 3x8 mm na delší straně formátu A4 (297 mm). Plastová vazba má oproti vazbě  kovové jednu velkou výhodu. Dá se znova otevřít. Můžeme tak doplnit svázaný dokument o další listy nebo naopak některé listy vyjmout. Stroje pro plastovou vazbu mají omezenou kapacitu vazby většinou do 100 listů běžné gramáže (80 g). Také kapacita perforace (počet listů děrovaných současně) je menší. Průměr vazby bývá 12-14 mm. Existují ale i vazače s průměrem vazby až 30 mm. Jejich obsluha je však namáhavější. Jsou tedy vyráběné většinou s elektrickým pohonem. Platí také, že čím větší kapacita u plastové vazby, tím menší přesnost a odolnost. Vazače do plastových hřbetů se hodí se pro vázání interních dokumentů, strážních a docházkových knih nebo pro příležitostné použití v kanceláři i v domácnosti. Nejvyšší třídy těchto vazačů jsou i běžnými doplňky vybavení copycenter.

Vazače do kovových hřbetů

Vazače s velkou přesností. Perforují 34 hranatých děr o rozměru 4x4 mm na delší straně formátu A4. Kovová vazba je odolnější a má větší kapacitu vazby než vazba s plastovým hřbetem. Vazač váže děrované listy do kovového hřbetu samostatně. Hřbet se po svázání již nedá otevřít. Kovová vazba umožňuje otočit list o 360 stupňů, což u plastové vazby ani u termovazby možné není. Vazače do kovových hřbetů mají velkou nejenom kapacitu vazby ale i kapacitu perforace. Tyto stroje jsou velmi často používány v copycentrech, pro přípravu školících materiálů a běžně nachází užití ve velkých firmách.

 

Velkokapacitní vazače 

Dokáží velmi rychle zpracovat vazbu o několika tisících listů. Suplují v podstatě průmyslové automaty. Jsou elektrické, nepřenosné a vybavené pevnou nebo mobilní základnou. Nejsou omezené na formát A4 a lze na nich provádět i výseky- například háčky pro zavěšení. Při nákupu těchto strojů se vyplatí konzultace s dodavatelem/výrobcem. Velkokapacitní vazače jsou běžným vybavením velkých profesionálních copycenter, ale i redakcí nebo státních institucí.

 

Termovazače

Pracují na principu lepení stránek. Lepidlo v přístroji je ohříváno (cca 3-6 minut) do tekuté podoby a následně zapečetí celou vazbu. Pro vázání pomocí termovazače jsou nutné speciální termodesky, do kterých se dokumenty vloží. Po svázání nejdou již listy vyměňovat. Termovazba má profesionální vzhled, ale je omezena kapacitou. Většinou dokáže pojmout 250 listů běžné gramáže. Výhodou některých termovazačů naopak je, že jsou kombinovány s laminátorem.

 

 

Terminologie

Kapacita vazby: maximální počet listů ve vazbě dokumentů

Kapacita děrování: maximální počet listů, které lze najednou perforovat

Maximální délka vazby: udáváno v mm (A4=297 mm)

Maximální průměr vázacího hřbetu: udáváno v mm

Vzdálenost děrování od okraje: udáváno v mm

Měrka výběru hřbetu: doporučí průměr vázacího hřbetu

Laminátory 

Slouží k výrobě výukových pomůcek, prezentačních materiálů, různých cedulí a ID karet. Ochrání také kancelářské dokumenty. Při výběru je třeba dbát především na tloušťku laminovací fólie. Udává se v mikronech (mic) a platí, že čím více mikronů, tím větší kvalita laminovaného dokumentu. 1 mikron je tisícina mm a obyčejně se používají fólie a tloušťce 80, 100 a 125 mic. Existují i fólie tenčí nebo tlustší. Pro představu- technický průkaz vozidla je zalaminován do fólie o tloušťce 170 mic. Obyčejné laminátory mají tedy tloušťku omezenou na 125 mic, ale běžně lze pořídit přístroj pro maximální tloušťku fólie až 250 mic. A to v rozumné cenové relaci.

 

Při výběru je třeba dávat pozor na šířku vstupu. Tento parametr označuje jak velký formát listu je schopen přístroj laminovat. Téměř všechny stroje dokáží laminovat formát A4 a A3 se standardní  gramáží listu (80 g). Tento parametr je u laminovacích přístrojů nazýván výška laminace.

Rychlost a přesnost laminace 

Kvalita těchto vlastností je zcela závislá na počtu válců v laminátoru. Fólie ve stroji je zahřívána a posouvaná jedním nebo více páry válců. Pokud má laminátor jeden pár válců, je proces pomalý a výsledek méně kvalitní. Trvá totiž déle než se fólie zahřeje a jeden pár válců nezajistí, aby se fólie dostatečně napnula. Zalaminovaný dokument pak nemusí mít hladkou a rovnou plochu. Stroje s jedním párem válců jsou tak vhodné pro příležitostné laminování běžných dokumentů. Laminátory s dvěma a více páry válců pak pracují rychle a výsledek je kvalitnější. Rychlost laminátoru je ale také samozřejmě závislá na době jeho ohřevu. Proto je dobré zvážit i tento parametr. Některé stroje se zahřívají jednu minutu, některým to může trvat pět minut i déle.

Válcové laminátory fungují na principu laminovací kapsy. Dokument se vloží do laminovací fólie a následně projde válci v laminátoru, kde se zataví. Takové laminovací stroje se používají k ne tak častému laminování. Pokud je ale potřeba laminovat mnoho dokumentů den co den, doporučujeme určitě investovat do profesionálního laminátoru rolového.

Na rozdíl od laminátoru válcového má tento přístroj v sobě roli s fólii. Dokument se tak nevkládá do fólie, ale rovnou do stroje. Ten si už dále se vším poradí. Výsledek je velmi kvalitní.

 

Laminace za studena

Touto funkcí disponují téměř všechny laminátory. Jedná se o možnost vypnutí ohřevu válců. Následně lze do přístroje vložit dokument ve speciální fólii obsahující v sobě lepidlo. Válce v laminovačce pak list napnou a stlačí. Princip je tedy stejný, jen je použit jiný charakter fólie a laminovačku nemusíme zahřívat.


Přidat komentář


Poslední články

Tagy