Výškově nastavitelný stůl. Ano či ne? Toť otázka !

 

Výškově nastavitelný stůl - příklad kvalitního elektricky nastavitelného stolu do 9.000 Kč vč. DPH  

 

Nastavitelné stoly – stát nebo sedět při práci?

Rostoucí, neboli výškově nastavitelné stoly, se stále výrazněji prosazují v domácích pracovnách i v kancelářích, kde se stávají vítaným benefitem zaměstnanců od jejích osvícených zaměstnavatelů.

Je proto vysoce pravděpodobné, že pokud jste se rovnou nesetkali s někým, kdo nastavitelný stůl používá, alespoň jste o těchto stolech slyšeli.

Výrobci, a také prodejci, nastavitelných stolů tvrdí, že tyto stoly poskytují řadu zdravotních přínosů. Snížením bolesti zad počínaje, přes úbytek hmotnosti, snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi, zlepšení duševního zdraví a výkonu, po vyšší délku života konče.

 

Jak je to ve skutečnosti?

Je nesporným faktem, že dlouhodobé sezení je mj. spojeno s obezitou, cukrovkou, srdečními chorobami, některými typy rakovin i kratší délkou života. Z tohoto úhlu pohledu dokáže pravidelný pohyb, respektive zkrácení času stráveného při sezení, výše zmíněným rizikům účinně předcházet.

Využijte proto každou možnou příležitost dostat se od stolu. Projděte se, protáhněte se, nevyužívejte výtah, ale choďte po schodech.

 

Nebo při práci stůjte.

Některé studie zabývajícími se pracovními návyky prokázaly, že po jídle se hladina cukru v krvi vrátí do normálu rychleji u lidí, kteří u práce stojí, než u sedících kolegů. A mnoho lidí potvrzuje, že práce ve stoje jim pomohlo od bolestí zad.

Možná si teď řeknete: je to jen obyčejný stůl!  Co na tom všichni vidí?

Pravdou je, že výhod plynoucích z přechodu na práci ve stoje je několik, a některé není radno podceňovat.

Pojďme se tedy podívat, co můžete získat tím, že budete pracovat ve stoje, nebo alespoň častěji střídat pozici mezi sezením a stáním.

 

Dlouhé sezení nás zabíjí. 

Zdá se Vám to přitažené za vlasy? Pravdou je, že prostým sezením dochází ke značnému přetěžování pohybového aparátu, především pak ke snížení pružnosti páteře a poruchám a onemocněním meziobratlových plotének.

Dlouhodobé sezení se podle Světové zdravotnické organizace podílí na riziku vzniku vysokého krevního tlaku a s ním spojených srdečních a cévních onemocnění. A mimo to se nadměrné sezení podílí dokonce až z 25 procent na vzniku rakoviny prsu nebo tlustého střeva.

Riziko předčasného úmrtí se zvyšuje přímo úměrně s prodlužující se dobou sezení. Již při pravidelném sezení více než 10 hodin denně se zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 25-30 %.

Stání při práci napomáhá eliminovat bolesti zad

Pravidelným stáním při práci lze efektivně eliminovat bolesti zad spojené s dlouhodobým sezením. Lidé, kteří používají výškově nastavitelné stoly, se obvykle shodují v tom, že jsou po práci méně unavení a stresovaní než kolegové, kteří stráví stejnou dobu v práci sezením.

 

Snížení rizika obezity

Dlouhodobé sezení zpomaluje váš metabolismus a podporuje akumulaci tuků. Tím, že se při práci jednoduše postavíte, okamžitě snížíte riziko obezity.

 

Zvýšený výdej kalorií?

Podle studie Journal of Physical Activity and Health není pravdou, že lidé stojící při práci spálí mnohonásobně více kalorií než sedící člověk. Studie zjistila, že prací ve stoje dojde ke spálení cca 88 kalorií za hodinu, zatímco při sezení jde o zhruba 80 kalorií. Přitom chůzí člověk spálí cca 210 kalorií za hodinu.

Rozdíl tedy představuje zvýšený výdej jen 8 kalorií za hodinu. Myslíte si, že to nestojí za řeč?  Připravujeme na toto téma nový článek – budete překvapeni, jako hodně je „jen 8 kalorií “navíc. 

  

Mozková aktivita

Dlouhodobé sezení způsobuje zpomalení mozkové aktivity, protože sezení představuje signál pro zklidnění těla. Pokud není tělo aktivní, nedostává se mozku dostatek okysličené krve. A méně kyslíku snižuje schopnost soustředění.

Naopak práce ve stoje zapojuje a v podstatně  vyšší míře aktivuje svalovou hmotu, což vede k většímu okysličování krve. Vaše výkonnost i nálada se zlepší.  Dle některých výzkumů se výkonnost zvýšila až o 10%

 

Mají nastavitelné stoly nějaké nevýhody nebo omezení ??

Každá mince má dvě strany a nejinak je tomu v případě výškově nastavitelných stolů.

Naučit se pracovat ve stoje chce svůj čas.

Pamatujte si, že náhlá změna pracovních návyků může mít pro váš organismus negativní účinky. Pokud se například rozhodnete ze dne na den přejít z celodenního sezení na celodenní stání, mohou se namísto úlevy dostavit bolesti zad, nohou, hlavy atd.

Proto je mnohem lepší začít s přechodem na práci ve stoje postupně. Ideálně začít na 30-60 minutách denně a tuto dobu postupně prodlužovat.  Pokud je váš stůl vybavený funkcí časování (připomenutí), rozhodně doporučujeme tuto funkce využívat. 

Je možné, že postupné navykání na nový způsob práce zpočátku může při změnách pracovní pozice (sezení na stání a naopak) narušovat Vaší koncentraci či pracovní efektivitu. Hledejte, zkoušejte, experimentujte a jistě brzy najdete optimální časové intervaly, které Vám budou nejlépe vyhovovat.

 

Je výškově nastavitelný stůl vhodný pro každého?

Každý člověk je jedinečný ve svých potřebách i aktuálním zdravotním stavu. A také každý obor lidské činnosti má svá specifika. Některé činnosti vyžadují vysoce přesné a jemné motorické dovednosti, které je snadnější provádět vsedě. Výškově nastavitelný stůl tedy nemusí být ideálním řešením pro každého, kdo tráví při sezení hodně času.

Ani ten sebelepší výškově nastavitelný stůl nepomůže, pokud není správně nastavena nejen výška samotného stolu, ale také monitoru a ostatních pomůcek.

 

 

Nejlepší způsob jak si udržet dobrou kondici, zdravou mysl i vitální paměť,  je vyhnout se dlouhému sezení.

Nastavitelný stůl společně s kvalitní pracovní židli a vhodnými ergonomickými doplňky představuje ideální možnost, jak tohoto žádaného cíle dosáhnout. 

 


Přidat komentář


Poslední články

 • 22. 3. 2021 17:42:57

  HOME OFFICE od Rafni

  Potřebujete podpořit své zaměstnance ergonomickým a efektivním vybavením home office? Hledáte praktické nebo designové vybavení kanceláře či učebny? Máme pro Vás řešení!

 • 19. 1. 2021 13:59:06

  Novinka - Kolekce SPOT

  LD Seating přichází s další novinkou. Tentokrát se jedná o kolekci jednoduchých čalouněných taburetů a stolků, která se hodí vytvoření minimalistického odpočinkového místa v kanceláři, ale také jako s

 • 23. 11. 2020 14:01:25

  Nová stolní podnož LINAK - Desk Frame 2

  Představujeme novou elektricky nastavitelnou podnož od společnosti LINAK s dvojstupňovým sloupkem zvládajícím velké zatížení.

Tagy