„Sedák židle je čalouněný příjemnou fialovou látkou a opěrák je polstrovaný látkou modrou.“ Část z běžných popisů židlí v e-shopech i prodejnách. Ve skutečnosti je ale tato charakteristika značně zjednodušená až nepřesná. Čalounění a polstrování je jedno a totéž. A nejedná se o látku ale o výplň sedáku nebo opěráku židle. Tedy o to, co je právě skryto pod potahem a je velmi důležitým kritériem pro výběr toho nejlepšího sezení ať už v kanceláři nebo v jídelně a v obýváku. Druhů potahových látek (a kůží, či eko-kůží) je nepřeberné množství. Liší se barvou, odolností i náročností údržby. Naproti tomu typů čalounění je „jen“ několik. Jaký vybrat? Klasicky je dobré položit si otázku kde a jak často budeme židli/křeslo používat.

 Sháníte-li jídelní židli je výběr celkem jednoduchý. Pod potahem se totiž vždy skrývá molitan, popřípadě vatelín, nebo rouno. A je v podstatě jedno, který materiál si vybereme, protože na jídelní židli rozhodně netrávíme několik hodin denně. Zde je naopak důležité pečlivě vybrat potah, který by měl být snadno čistitelný a dle intenzity provozu také odolný vůči různým mechanickým poškozením. Důležitý je samozřejmě také materiál židle. O těch jsme si psali v jednom z předchozích článků.

Molitan

Molitan již dávno není „ta žlutá vycpávka, která se drolí“. Jeho výroba prošla mnoha inovacemi a existuje několik druhů, které se liší především hustotou. Molitan také dostal nové jméno – PUR pěna. Vězte tedy, že když čtete v technickém popisu židle tučně zvýrazněný parametr o čalounění PUR pěnou, jedná se o molitan. Z čeho se PUR pěna (tedy molitan) vyrábí? Na začátku jsou polymery a biopolymery. Z nich se pomocí různých chemických procesů vyrobí polyuretan. A ten jen právě hlavní složkou molitanu. Podrobnější popis výrobního procesu je parketou člověka kovaného v chemii. My si vystačíme s tím, že si krátce shrneme (ne)výhody molitanu. PUR pěna je vhodná právě pro jídelní židle, které – jak bylo řečeno – netrpí velkou vytížeností. Molitan má totiž nižší vzdušnost. Což znamená, že více hřeje. A to je výhodou jen při krátkodobém sezení. A molitan je také náchylnější k rychlejšímu opotřebování, ztrátě pružnosti a k tvrdnutí. A to především ve vlhkém prostředí. Pro klasické židle do kuchyně, restaurace či do domácnosti je PUR pěna tedy ideální. Do kanceláře však zvolte čalounění jiné.

Vatelín a rouno

Vatelín je syntetický materiál, který se podobá vatě. Vyrábí se z polyesteru doplněného o akrylátové pojivo. Je používaný nejenom jako materiál k čalounění ale najdeme ho třeba ve stěnách zkušeben hudebních kapel kde plní funkci izolantu. Rouno se používá spíše jako doplněk, který zvyšuje měkkost molitanu nebo vatelínu. Jedná se většinou o srst zvířat, která se prolíná s textilními vlákny (například ovčí rouno). Používá se ale také Africká tráva, žíně nebo peří.

Pohodlné sezení v kanceláři

Pokud trávíte na kancelářské židli celou pracovní dobu, je určitě dobré vybrat kvalitní čalounění. Ergonomii sezení neovlivňuje jen bederní opěrka nebo mechanismus. Vliv na naše zdraví má i výplň sedáku a čalounění opěráku. Samozřejmě můžeme využít i molitan/PUR pěnu o které jsme psali výše. Ostatně mnoho výrobců takové židle nabízí. Jsou cenově výhodné, ale jejich životnost je podstatně kratší. Mezi jakými materiály se tedy rozhodovat?

Studená pěna (HR pěna) - komfortní kompromis

Studená pěna, jak možná evokuje název, není chladná. Název nese podle technologie, kterou je vyráběna. Výrobní proces je téměř stejný jako výroba PUR pěny. Jsou však použity jiné suroviny, které jsou zpracovávány za studena. Studená pěna má velké otevřené póry, což zaručuje skvělou prodyšnost a efektivně vyrovnává tepelné rozdíly. Zároveň je pevná a tvarově stálá. Má dlouhou životnost a v neposlední řadě je šetrná k našemu tělu protože podporuje správnou polohu páteře při sezení.

Paměťová pěna

Dlouhou životností a správnou termoregulací se vyznačuje také paměťová pěna. Paměťová pěna (někdy také označována jako lína pěna) je patentem NASA a jejím základem je „obyčejný“ polyuretan stejně jako u molitanu. Při výrobě paměťové matrace se však do polyuretanu vhánějí speciální plyny. To způsobuje, že ač je paměťová pěna měkká, dokonale se dokáže přizpůsobit lidskému tělu, poskytuje mu oporu a kopíruje jeho tvar. Proto jsou tolik oblíbené (a doporučované) matrace z paměťové pěny. Výhodou je také antialergický materiál, ze kterého je tato pěna vyrobená. Navzdory skvělým vlastnostem je židle polstrovaná paměťovou pěnou cenově dostupná.

Latex

U kancelářských židlí ho moc často nenajdeme. Pokud ano, jedná se o luxusní nebo o speciální zdravotní židle, u kterých je použit v kombinaci se studenou pěnou nebo s pružinami. Má skvělé ortopedické vlastnosti. Jeho složení tvoří především kaučuk.

Pokud si nejste jisti výběrem, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.