Technické parametry:
- délka tubusu pístu: 23 cm
- průměr pístu v horní výsuvné části: 28 mm
- průměr tubusu pístu v jeho horní části: 48 mm
- zdvih: 14 cm
- povrchová úprava: černý nástřik
Píst je spojovacím článkem mezi mechanikou židle a křížem s kolečky. Díky pístu je možné nastavit výšku židle / křesla.
Většina kancelářských křesel a židlí má typizované rozměry – tj. s výměnou náhradního dílu by něměl být problém.
Před nákupem náhradního pístu do křesla / židle se ujistěte, že má správné parametry a bude s vaším výrobkem kompatibilní.
- změřte průměr pístu v horní části – tj. část která je uchycená v mechanice židle. Naměřený průměr by měl být cca 28 mm.
- změřte průměr tubusu pístu v jeho horní části – tj. v místě, kde je píst uchycený do kříže. Naměřený průměr by měl být cca 48 mm.

- Tělo pístu - slouží k uložení tlakového válce i pístu. Tělo pístu se vkládá do kříže kancelářských židlí a křesel.
- Uzavřený tlakový válec - obsahuje plyno-olejovou náplň. Inertní plyn (obvykle dusík) variabilně stlačený v tlakovém válci slouží jako zdroj energie. Tlak plynu zajišťuje sílu pístu i tlumení sedáku a využívá se pro nastavení výšky.
- Píst - je pohyblivá část plynového pístu. S tlakovým válcem uvnitř je spojený tyčí.
Plynové písty jsou jednoduché, odolné, spolehlivé a obvykle nevyžadují údržbu. Vzhledem ke konstrukci pístu na něm nelze provádět opravy. Kancelářská křesla a židle jsou většinou vybavena písty, které je možné vyměnit.
Možné závady plynových pístů u židlí a křesel:
- nelze nastavit výšku (snížit ani zvýšit) kancelářské židle – píst „zamrznul“
- židle nedrží nastavenou výšku a samovolně nebo při zatížení sjíždí dolů
- židle nedrží nastavenou výšku a samovolně se vysouvá nahoru
- mechanické poškození pístu
Nepokoušejte se píst opravit. Je potřeba vyměnit vadný píst za nový !!!

Demontáž vadného pístu z mechanismu židle - horní část pístu má kónický tvar. Stejně tak otvor v mechanismu od židle. Píst tedy v mechanice židle drží díky tření. Pro demontáž pístu z mechaniky židle nejlépe hodí velké kleště (hasák apod.). Trhnutím (otočením) se pokuste uvolnit píst z mechaniky. Před započetím práce doporučujeme mezi píst a mechaniku nastříkat uvolňovací olej (např. WD).
Demontáž vadného pístu z kříže židle - rovněž spodní část těla pístu a kříže jsou obvykle opatřené kónickým otvorem. Pokud prochází tělo pístu skrz kříž, je demontáž poměrně snadná. Do vyčuhující spodní části těla pístu veďte pomocí kladiva silný úder a pokuste se tak vyrazit tělo pístu z kříže.
Široká škála dostupných pístů, které se liší velikostí, tvarem, delkami zdvihu a počtem konusů (zúžení), umožňuje najít to nejvhodnější řešení v závislosti na použitých komponentech židle a požadované výšce sezení.
Pro nákup správného typu náhradního pístu pro židli či křeslo je nutné vyjmout vadný píst.
Vyjmutý píst přeměříme - nejdůležitější jsou rozměry těla pístu (inspirujte se naznačenými kótami). Modré šrafování představuje část, kterou píst drží v kříži .


Mnoho zákazníků nás žádá o pomoc s výběrem vhodného pístu, protože ten jejich je "jiný" a nemohou si vybrat. Problémem je obvykle to, že z pístu sejmou tzv. tubus, tedy onu silnou rouru, která je usazena v kříži s kolečky.
Jak vypadá píst po sejmutí tubusu vidíte na obrázku.

Na obrázku vidíme, jak vypadá kompletní (nerozebraný) píst zasunutý do mechaniky židle. Úzká část pístu o průměru cca 28 mm se nachází v mechanice.
Široká část pístu (tzv. tubus) se vkládá do kříže s kolečky. Pro správný výběr nového náhradního pístu je nutné znát tvar a rozměry tubusu pístu.

Bohužel někteří zákazníci z pístu sundají závlačku a píst "rozeberou". Ať už zůstane tubus pístu (široký válec) zasunutý v kříži, nebo jej máte volně položený, nejedná se o správný postup.

Na obrázku vidíte, jak vypadá "rozebraný" píst, tedy tubus (široká černá část) a samotný píst (úzký stříbrný válec).
Pro správný výběr nového pístu je ale potřeba znát tvar a rozměr tubusu pístu. Především podle tubusu se dá vybrat nový vhodný náhradní píst.
Podle samotné pístnice (úzká stříbrná část) nelze spolehlivě správně vybrat nový píst.