Trocha anatomie

Bolí Vás záda? O tom, že bolest zad dokáže člověka zle potrápit, nemůže být pochyb. Bolesti zad jsou častou příčinou pracovní neschopnosti a mohou vést až k částečné či plné invaliditě. To znehodnocuje kvality života postiženého. Víte, že nedávné průzkumy došly k alarmujícím závěrům?

  • Až 80% lidí trpí bolestí bederní páteře a zad
  • Akutní bolest zad je pátý nejčastější důvod k návštěvě lékaře
  • Bolesti zad vedou k závažným zdravotním komplikacím, které znehodnocují život nemocného

Bolesti hlavy jsou snad jedinou častěji potkávanou nepříjemností než bolesti zad.

Většina lidí však svým problémům se zády může předcházet aktivním pohybem a správným sezením . Žijeme ale v době, kdy na většinu pracovníků v admimistrativě jsou kladeny enormní pracovní nároky, a tudíž na aktivní pohyb a sport máme stále méně času. To pak může být jednou z příčin zdravotních komplikací, které způsobují právě bolesti zad.

Úskalí sezení

Stále více lidí podstatnou část dne tráví sezením. Jak jistě víte, sezení je pro lidskou páteř nepřirozená a hlavně velice nebezpečná poloha. Svalová nerovnováha vzniklá sezením přenáší veškerou zátěž na páteř . Právě v sedě je naše páteř nejvíce zatěžována. Dochází ke vzniku typických obtíží, jako je bolest bederní páteře, vzník skoliózy, nebo vybočení a výhřez meziobratlové ploténky.

 

Přičiny bolesti

Lidská páteř se skládá z obratlů , které jsou spojeny meziobratlovými ploténkami . Obzvláště bederní obratle nesou váhu horní části těla. To částečně vysvětluje, proč tolik lidí trpí bolestmi zad v bederní oblasti. Sloupec obratlů je otočný kolem vertikální osy a je ohebný do všech stran. Z bočního pohledu odpovídá tvaru písmene S.

Pohyb obratlů umožňují meziobratlové ploténky. Ty také plní funkci tlumičů (nárazníkové zóny) mezi dvěma sousedními obratly. Tloušťka meziobratlových plotének se mění v závislosti na měnícím se zatížení páteře.

Meziobratlové ploténky nejsou vyživovány cévami, ale tzv. procesem difůze . Pohyb páteře (střídání zatížení a uvolnění) zajišťuje nezbytný přísun vyživovacích látek pro udržení pružnosti plotének.

Čím více se páteř hýbe, tím více tekutin a výživy mohou ploténky absorbovat.

Déle trvající zvyšování tlaku vlivem nepřiměřené zátěže páteře vede ke ztrátě tekutiny a stále větší poruše pružnosti plotének .

Chvilková zatížení meziobratlových plotének nejsou škodlivá. K trvalému poškození plotének obvykle vede opakující se špatné držení děla, chybné návyky při sezení apod.

Další faktor, který výrazně přispívá ke vzniku bolestí zad je ochabování svalů . Právě při sezení se obvykle nezapojují důležité svaly, které postupem času artrofují. Břišní (fázické) svalstvo ochabuje a zádové (postulární) svalstvo se zkracuje.

Více informací o svalech

Závěr: problémy se zády jsou často způsobeny především dlouhodobým špatným držením těla a zvláště nesprávným statickým sezením ve spojení s nedostatkem přirozeného pohybu.