Voleb materiálu nábytku je opravdu mnoho. Záleží v podstatě jen na Vašich požadavcích ohledně kvality, vzhledu a samozřejmě ceny. Co se kvality týče je určitě nejideálnější volbou masiv. Jeho výhodou je vysoká trvanlivost a odolnost, může vydržet i několik generací. Je vyráběn přímo z nařezaných kmenů stromů. Podle druhu stromu roste i cena nábytku. Mezi levnější patří smrk a naopak k nejdražším se řadí exotické dřeviny - například mahagon. Každý strom má jinou strukturu, což činí jednotlivý kus nábytku originálem. Nevýhodou masivu je kromě vyšší ceny i náročnější údržba.

Nosné desky

K výrobě dřevěného nábytku (vyjma produktů z čistého masivu) se jako základ používá tzv. nosná deska. Je tvořena většinou z drcených vláken spojovaných různými druhy ekologických lepidel nebo pomocí pryskyřice. Samostatná nosná deska se ve výrobě nábytku používá zřídka, ale je následně upravována. Možností zpracování těchto desek je mnoho.

Dřevovláknité MDF desky

Patrně nejkvalitnější nosné desky, které mají velmi blízko masivu a jsou jeho plnohodnotnou alternativou. Jejich cena je také podstatně nižší, než právě cena masivu. MDF deska se vyrábí bez použití chemických lepidel převážně ze štěpek jehličnatých stromů, které jsou následně rozvlákněny a pojeny pryskyřicí a voskem. Tento materiál je následně lisován a za odpovídající teploty formován do požadované podoby. Tloušťka desky se nejčastěji pohybuje kolem 18 mm. Struktura MDF je velmi jemná a homogenní a hodí se tak i pro výrobu nábytku komplikovaného tvaru, protože je snadno frézovatelná. Povrch MDF desky je upravován broušením a po něm je připraven pro další - finální - úpravu. Cena MDF desky (tedy i nábytku, kde je použita) se liší. 

Dřevotřískové DTD desky

Dalším typem nosné desky je dřevotřísková deska (DTD). Protože se jedná o ten nejobyčenější materiál je dobře cenově dostupná. Vyrábí se podobně jako MDF, ale liší se od ní svojí strukturou, která je řidčí. V někrerých případech je také k dřevěné drcené hmotě přidáván recyklát. K pojení surovin se při lisování užívá formaldehydová pryskyřice. Samotná DTD není odolná proti vlhkosti. Při kontaktu s ní deska nabobtná a po vyschnutí se již nevrátí do původního tvaru. Aby mohla být použita í ve vlhčejším prostředí upravuje se laminováním. Naopak je poměrně pevná a odolná proti oděru a nárazu. DTD můžete nalézt třeba v kancelářském nábytku ale i ve dvířkách Vaší koupelnové skříňky.

Úprava MDF a DTD

Finální úprava dřevovláknitých a dřevotřískových desek ovlivňuje nejenom kvalitu nábytku ale i jeho cenu. Možností zpracování desek je mnoho a záleží jen na Vás, které dáte přednost. 

Dýhovaní (dýha)

Dýha je tenký plátek kvalitního masivního dřeva většinou o tloušťce 0,3 až 6 mm, který je speciálně lepen na nosné desky. Vzhled dýhovaných desek je charakteristický dekorační rýhou. Dýhovaná deska má dvě velké výhody. Je alternativou za masiv a je oproti němu dobře cenově dostupná. Stejně jako u masivu je také k dispozici výběr z mnoha druhů dřevin. Existují ale také dýhy umělé, což jsou tenké proužky sesazené vedle sebe. To dodává dodává výrobku jednotný vzhled. Dýhovaná deska se následně upravuje mořením nebo lakováním.

Překližka

Překližka je tvořena velmi tenkými proužky dýhy o tloušťce 0,4 až 3,5 mm, které jsou křížem naskládané na sobě a spojeny lepidlem. Překližka nemusí být jen součástí nosné desky, ale může být použita samotná a to například jako součást dekorace. Vlastností překližky jsou její nízká hmotnost a tvarová stálost. Některé druhy překližky mohou být i relativně vlhkuvzdorné.

Laminování (laminované desky)

Laminované desky (LTD) patří k nejpouživanějším materiálům k výrobě nábytku. A to především díky dobré cenové dostupnosti a bohatému výběru dekorů, kterých jsou na trhu stovky. LTD jsou dřevotřískové desky, které jsou oboustranně (nebo jednostranně) obaleny laminovacím papírem zalitým melaminovou pryskyřicí. Okraje laminovaných desek jsou kryté melaminovaným lepidlem nebo kvalitnějšími ABS hranami. Ideální tloušťka laminovaných desek je 18 mm a více. LTD desky se vyrábí v mnoha barvách s povrchem, který může být hrubý, lesklý, matný, s dřevěným dezénem... Laminované desky jsou odolné proti krátkodobé vlhkosti, otěru i k působení chemikálií používaných v domácnosti. Jsou vhodné k výrobě  skříní, obývacích stěn, části kuchyňských linek a silnější DTD i k výrobě kvalitních stolních desek. Laminované desky se také snadno omývají.

Laminát

Laminát je něco jiného než laminované desky! Jedná se většinou o materiál ze skleněných a uhlíkových vláken s laminátovou pryskyřicí, který je vyráběn při vysokém tlaku a teplotě a poté je nanášen na nosnou desku. Existují i lamináty z papírového podkladu a fólie.Tloušťka laminátu může být od 0,2 až do 30 mm a u některého typu ještě více - dle prostředí, ve kterém je užívaný. Lze jej využít i samostatně - bez nosné desky. Lamináty mají uzavřený povrch a jsou odolné proti mechanickému poškození i proti chemikáliím. Bývají tedy například součástí kuchyňských linek. Jak už bylo řečeno, laminát je odolný proti mechanickému poškození, ale je třeba vybrat ten správný. Platí, že čím tvrdší laminát, tím větší riziko poškrábání. Naštěstí existuje široké spektrum tvrdosti tohoto materiálu. Například střednětlaký laminát, který je vhodný hlavně do kanceláří

PVC fólie

Fólie nachází v drtivé většině využití v kuchyni a to především u dvířek skříněk. Lepí se především na MDF desky. Vyrábí se v mnoha barevných dekorech. Vůči teplotě je většinou odolná až do 120 stupňů a její údržba je velice snadná- vystačí běžné saponátové prostředky. Při čištění je však třeba brát ohled na nekryté místa jako jsou prostory u pantů dvířek, kde voda může vniknout do dřeva.

 Lakování, moření a lazurování

Samotné desky je také možno upravovat barvou- lakováním. Výsledek je dobrý, protože nejsou vidět různé přechody a lak dodává nábytku celistvý vzhled. Ale deska není příliš odolná proti poškrábání. 

Ošetření mořením se provádí u nábytku z masivu. Mořidlo dodá nábytku tmavší tón, ale nechrání ho. Proto se ještě následně upravuje voskem, olejem nebo lakem. Naproti tomu lazurová barva vzhled dřeva zvýrazní a v závislosti na tloušťce vrstvy dřevo chrání.

Masiv (ještě jednou) a spárovka

Masiv je bezpochyby nejlepším materiálem k výrobě nábytku. A to nejenom díky své odolnosti ale i kvůli vzhledu. Navíc ekologicky nezatěžuje životní prostředí. Masiv se vyrábí ze středové fošny jednoho kmenu stromu, každý kus je tedy originálem. Krajní kusy kmene se řežou do hranolů a slepují k sobě. Tím vzniká spárovka. Ta může být vyráběna i uměle. Spárovka se užívá protože masivní dřevo neustále "pracuje". Jednotlivé hranoly spárovky by měly být vhodně pootočeny, aby se deska z masivu nekroutila. Samostaně se tedy fošny z masivního dřeva nikdy nepoužívají. Stejně tak by se neměla využívat samostatně spárovka- třeba u dvířek skříňky. Protože spárovka je také masiv. A také "pracuje". Takže pro výrobu kvalitního nábytku je ideální vždy kombinace spárovky a středové fošny. Mezi nejlevnější masiv patří dřevo z jehličnatých stromů, dražší je dub a nejdražší (a nejkvalitnější) je mahagon.

Biodeska

Vyrábí se z listnatých i jehličnatých dřevin a skládá se ze tří vrstev, které jsou tvořeny lamelami. Vnější lamely jsou lepeny podélně (nejsou na sebe podélně napojeny), zatímco ve středové vrstvě jsou lamely na sebe podélně napojovány. Biodeska je alternativou klasické spárovky, je podstatně stálejší a najde využití právě při výrobě dvířek, protože se nekroutí. Na první pohled je neroznatelná od masivu. Rozdíl poznáme při pohledu na její hranu- uvidíme tři vrstvy. Biodesky se upravují stejně jako desky nosné- tedy mořením, lakem...

ABS hrany u lamino desek

Dříve se hrany vyráběly z melaminového papíru. Dnes se více používají plastové- ABS. Jsou daleko odolnější, než hrany papírové a jejich tloušťka může být až 2,5 mm. Plastové hrany jsou bezpochyby kvalitnější a bezpečnější, ale je třeba si dát pozor na jejich kvalitní nalepení. Proto je lepší se orientovat při nákupu nábytku na prověřeného výrobce.

Skleněné desky

Skleněný nábytek působí svěžím a atraktivním dojmem. Propouští světlo a je cenově dostupný. Nábytek ze skla je většinou jeho kombinací s ocelí nebo se dřevem. Sklo je bezpečným materiálem, ale je třeba si dát pozor na zabroušení jeho hran a to především u stolních desek. Nábytkové sklo je tvrzené (kalené). Výroba kaleného skla je založena na teplotě ohřívání skla (až 620 stupňů) a následným prudkým ochlazením studeným vzduchem pod tlakem. Skleněná deska je velmi odolná a pokud už dojde k jejímu rozbití, rozpadne se na malé kousky, které nezpůsobují většinou ani lehká zranění (i přesto je ale na místě opatrnost). Sklo není příliš vhodné třeba ke každodennímu stolování - zvýšený hluk při manipulaci s nádobím a náročnější údržba. Skleněné deska Vás spíše potěší třeba na konferenčním stolku.

Ratanový nábytek

Moderní ratanový nábytek je charakteristický svým originálním vzhledem a svoji kvalitou. Nevyžaduje téměř žádnou údržbu a mezi jeho kladné vlastnosti patří nízká hmotnost a dlouhá životnost, která je také výsledkem hliníkové konstrukce. Ratanový nábytek najde hojné využití na terase a na zahradě. Ale pozor- je podstatný rozdíl mezi přírodním a syntetickým (umělým) ratanem). Daleko pružnější umělý ratan můžete klidně ponechat na zahradě nebo na balkóně a nemusíte se bát například deště, tropický ratan takovouto zátěž dlouho neustojí. Ratan se upravuje barvou a lakem.

Plastový nábytek

Výbornou volbou k příležitostnému posezení s přáteli na zahradě nebo u bázénu je plastový nábytek. Není sice určen pro větší zátěž a působením počasí časem ztratí především svoji barvu, ale svoji funkci splní. Největší jeho výhodou je určitě cena a malá váha. Ta však může být na škodu při větším větru. Chcete-li investovat do kvalitnějšího plastového nábytku, rozhodně doporučujeme židle a stoly z plastu, které jsou v kombinaci s kovem. Ta zajistí stabilitu a minimalizuje riziko prohnutí či dokonce prasknutí.