V jednom z předchozích článků jsme si pověděli o tom, jaká úskalí se skrývají v nedostatku pohybu a přemíře sezení. Nutno ovšem podotknout, že pro zdravé sezení je naprosto nezbytné vědět, jak si do židle správně sednout.

K čemu je dobrá židle, když ji neumíme nastavit a správně používat?

Naučte se používat vaši židli. Možná není tak špatná, jak si myslíte. Je neuvěřitelné, jak často se setkávám se zákazníky, kteří si stěžují na bolesti zad a svoji špatnou židli. Mnohdy se nakonec ukáže, že jejich židle není vůbec špatná. Právě naopak.

To je například častý příklad ergonomických židlí v kancelářích firem.

Majitelé mnohdy v dobré víře svým zaměstnancům koupí kvalitní židle od prodejce, který jim objasní problematiku zdravého sezení.

Ovšem po nákupu židlí již jaksi pozapomenou tuto informaci posunout dál.

Pamatujte, že i na poměrně málo sofistikované židli se dá někdy sedět zdravěji (pokud se ví, jak na to) než na super vybavené židli, kterou si neumíme nastavi

Myslíme, že je již dále zbytečné chodit kolem horké kaše, zaměříme se tedy pouze na fakta.

Pro optimální sezení bez zbytečných bolestí zad je potřeba dodržet 3 níže uvedené zásady:

1) Židle musí umožnit dynamické sezení

O dynamickém sezení, co to znamená a proč je důležité sedět dynamicky, jsme psali v článku (link Jak sedět na židli ,,zdravě“ aneb Dynamické sezení)

2) Je potřeba se naučit na židli správně sedět

Nesprávné sezení na židli je nejčastější příčinou problému bolavých zad.

Mnoho lidí má k dispozici kvalitní pracovní židli a přesto si aktivně ničí své zdraví.

Důvod je prostý - lidé často nevědí, co vše je potřeba na židli nastavit, ale především nevědí, jak si do židle správně sednout.

Za předpokladu, kdy jsou základní parametry židle v souladu s tělesnými proporcemi sedícího, je možné poměrně správně sedět i na nepříliš drahé pracovní židli. A naopak drahá židle nemusí být vůbec zárukou „zdravého sezení“. Bohužel se může jednat jen o drahou židli. A mnohdy tomu tak skutečně je.

Jak si tedy do židle správně sednout? Pamatujte si tuto nejdůležitější a klíčovou zásadu pro zdravé sezení:

NIKDY NESEĎTE NA ŽIDLI S PODSUNUTÝM ZADKEM

Vždy si sedněte co nejvíce dozadu k opěráku židle. Nejen, že se zády budete dotýkat opěráku židle a v případě kvalitní židle vám tato poskytne ideální oporu v bederní oblasti. Hlavně však bude hmotnost horní části těla plynule přenášená do pánve bez zbytečného přetěžování páteře. V této pozici je navíc možné efektivně využívat dynamických vlastností židle a sedět dynamicky - a tedy mnohem zdravěji a šetrněji ke svým zádům. 

Nejhorší možná varianta sezení, ze které fakt bolí záda

Podsunutý zadek způsobuje značné přetěžování páteře v bederní oblasti.

Bezprostřední kontakt přední hrany sedáku s podkolenní jamkou přiškrcuje tepny.

Dochází k omezení krevního a lymfatického oběhového aparátu.

V této pozici si skutečně nesmírně škodíte...

Trochu lepší způsob sezení

Sedíte co nejvíce vzadu, hýždě mají kontakt s opěradlem (využíváte celou plochu sedáku).

Nepřetěžujete páteř, při správně nastavené výšce poskytuje opěrák zad dobrou oporu páteři v bederní oblasti.

Problém je však v bezprostředním kontaktu přední hrany sedáku s podkolenní jamkou. Dochází k přiškrcení tepen a omezení krevního a lymfatického systému.

Je-li židle vybavena funkcí posunu sedáku, pokuste se sedák posunout dozadu směrem k opěradlu. Není-li to možné, potom zvažte koupi nové vhodné židle.

Ideální způsob sezení

Nepřetěžujete páteř, při správně nastavené výšce poskytuje opěrák zad dobrou oporu páteři v bederní oblasti.

Mezi přední hranou sedáku a podkolenní jamkou je mezera cca 5-10 cm.

Není přiškrcena tepna, krev může volně plynout do končetin a zpátky.

Neomezujete zbytečně krevmí a lymfatický oběhový systém.

3) Židle musí poskytovat adekvátní oporu v převládající pracovní pozici

Je nesmírně důležité zamyslet se nad způsobem vaší práce a uvědomit si, ve které pracovní poloze trávíte nejvíce času.

Pokud máte to štěstí a druh vykonávané práce vám umožňuje pracovat ze zakloněné pozice, je vše v nejlepším pořádku. Poměrně snadno naleznete vhodnou pracovní židli. Navíc v čím větším záklonu sedáte, tím méně přetěžujete páteř (tzv efekt zero-gravity). Ostatně pro tento styl práce je možné zakoupit speciální lehátkové ergonomické židle.

Z našich zkušeností ale víme, že většina lidí vykonávajících klasickou administrativní činnost (účetní atd.) pracují a tráví mnoho času v mírně dopředném náklonu nad pracovní plochou stolu. Je proto velice důležité, aby rovněž opěrák vaší synchronní židle byl schopen poskytnout adekvátní oporu zádům i v této mírně dopředné pozici.

Zde bohužel narazíme na jistý nesoulad mezi běžnou praxí a tzv. ideálním stavem, tedy teorií o správném sezení. Podle ní bychom měli sedět tak, aby všechny úhly byly otevřené (viz obrázek).

 

Zní to jistě zajímavě, ale praxe je mnohdy zcela odlišná. K čemu je ideální ergonomická židle, pokud mi není schopna poskytnout oporu v té pozici, ve které trávím nejvíce času?

Naštěstí se na trhu nacházejí kvalitní ergonomické židle, jejíž opěráky jsou schopné sledovat dostatečný dopředný náklon. Jen je nutno uvést, že je jich skutečně velmi málo... Příkladem velmi dobré pracovní židle je například židle B2 Express, zdravotní židle Therapia a případně další) 

PAMATUJTE - pokud uvažujete o nákupu kvalitní ergonomické židle, potom vždy doporučuji návštěvu specializované prodejny. Tam vám budou schopni poradit s výběrem židle, která bude vzhledem k vašim tělesným proporcím i pracovním potřebám nejlépe vyhovovat. Nechť je částka utracená za židli skutečně dobrou investicí do vašeho zdraví. Rozhodně nedoporučuji řešit nákup kvalitní ergonomické židle v řetězcích, kde vám pravděpodobně nikdo odborně neporadí a o ergonomické hodnotě nabízených produktů lze směle pochybovat.