Jsme zvyklí na sedavou práci. V kanceláři, za počítačem, v autě – tam všude sedíme. Dlouhou dobu. Navíc často nemáme možnost zaujmout jiný postoj. Zapomínáme však, že sezení je hlavní příčinou bolestí zad, problémů s koncentrací a pamětí. Výzkumy ukazují, že statické sezení má velmi špatný vliv na držení těla a celkovou pohodu při práci. Má také negativní důsledky pro zdraví. Specialisté zdůrazňují, že dlouhodobé sezení vede k rozvoji závažných onemocnění, jako je cukrovka nebo ateroskleróza. Navíc dlouhé sezení mění držení těla a způsobuje bolest a nepohodlí v kyčlích, ramenou, krku a zádech. Proto je tak důležité hledat při práci ergonomická řešení. A právě díky aktivnímu a modernímu kancelářskému nábytku můžeme pracovat v sedě efektivně, pohodlně a zdravě. Jak tedy vybrat dobrou ergonomickou židli?

Vyplatí se vybírat tradiční otočné kancelářské židle? Pokud trávíte u PC celou pracovní dobu, tak rozhodně ne. Jsou totiž vyrobeny tak, aby Vás jen jednoduše udržely v sedě. Hlava uložená v opěrce hlavy, područky, podpěry pro spodní část zad navíc neposkytují volný prostor pro pohyb. Takže tělo zůstává nehybné ,což je pro zdraví rozhodně není dobré. Pasivní sezení na židli způsobuje stagnaci krve v nohách a zpomaluje práci srdce a plic.  Není tedy žádným překvapením, že se po dlouhém sezení cítíte unavení a slabí. Když sedíte na klasické kancelářské židli, zaujímáte také špatnou polohu páteře, což Vás velmi zatěžuje. Tělo se totiž zaměřuje na obratle a klouby páteře. V aktivní poloze, jako je chůze, tělo efektivně rozděluje váhu na různé svoje části a struktury, jako jsou svaly a vazy. Při sezení na klasické kancelářské židli jsou naopak nejvíce namáhány meziobratlové ploténky a okraje obratlů. To může vést k degeneraci páteřních kloubů.

Zní to hrozivě, že? Ale přesto tomu tak je. A k tomu také musíme ještě dodat, že tyto zdravotní problémy se mohou projevit dokonce až po několika desítkách let. A také to, že ani ta nejlepší ergonomická židle není dokonalou spásou. Při dlouhodobem sezení u PC je například nutné dodržovat přestávky (zpravidla po dvou hodinách) při kterých se protáhneme a uděláme pár kroků. O víkendu je pak také dobré poskytnout tělu alespoň minimální fyzickou aktivitu. Další negativní vlivy na naše zdraví má například nevhodně zvolená počítačová myš nebo stůl. Více zde.

Nejdůležitější vlastností správné kancelářské židle je tedy ergonomie. Ale co to přesně je? U kancelářských židlí se jedná o jejich přizpůsobení našim fyzickým vlastnostem tak, aby byly příznivé pro naše zdraví. A jaká by měla být ergonomická židle? Začněme tím základním, konkrétně základnou (křížem) židle. Ergonomická židle by měla mít alespoň pět nohou. Takto je stabilnější a nepřevrací se. Je také důležité, aby základna byla otočná. Usnadňuje tak uživateli vstávání a zajišťuje, že se s židlí nenaklání. Zapomenout nesmíme ani na výškové nastavení. Touto funkcí by měly být vybaveny všechny kancelářské židle, protože každý z nás je jiné výšky. Pracovní židle musí být také správně profilována. Nesprávně profilovaná bude přispívat ke vzniku deformací páteře. Vzhledem k tomu, že na židlích sedíme každý den mnoho hodin, je to opravdu důležitá vlastnost, která prospívá našemu zdraví, zvyšuje komfort a efektivitu práce. Pokud hodně používáte klávesnici, jsou nezbytným doplňkem ergonomických židlí područky. Stabilizují a odlehčují rukám. Nejlepší volbou jsou židle s možností nastavitelných područek, abychom si je přizpůsobili podle svých potřeb. Pak bychom měli zvážit materiál, ze kterého bude sedák a opěrák vyroben. Kancelářské židle se vyrábí mimo jiné z přírodní nebo ekologické kůže, plastu nebo všech druhů látek a síťovin. Všechny tyto suroviny mají své výhody i nevýhody. Kožená a plastová křesla jsou hygieničtější, protože se snáze udržují v čistotě. Na druhou stranu kancelářská křesla, jejichž opěradla jsou látková, lépe odvádějí teplo, takže jejich používání v horkých dnech není nijak otravné. Ergonomická kancelářská židle si také zaslouží doplnění podnožkou. Ta zvýší komfort práce a zlepší krevní tlak v nohách. Dalšími doplňky je třeba bederní opěrka, či posun sedáku. A v neposlední řadě bychom se měli určitě zaměřit na typ mechanismu židle.
Může se zdát, že vyznat se v mechanikách kancelářských židlí a křesel je velmi složité. Opak je pravdou. Druhy mechanismů se dělí do třech skupin. Ovšem mnoho výrobců své mechaniky vylepšuje praktickými doplňky, které přispívají k jednoduššímu ovládání židle a k pohodlnému sezení. A dle těchto vylepšení mechanismy také pojmenovávají. Jedná se ale o tři základní mechaniky: houpací, synchronní a asynchronní. HOUPACÍ MECHANIKA je nejjednodušší typ mechaniky. Opěrák i sedák tvoří jeden celek. Lze nastavit sílu protiváhy dle hmotnosti sedícího, ale není možné nastavit sklon a výšku opěráku nebo posun sedáku. ASYNCHRONNÍ MECHANIKA je v drtivé většině výbavou běžných kancelářských židlí. Mechanismus, který je většinou ovládán třemi páčkami, umožňuje nezávislé nastavení sedáku a opěráku- ty netvoří jeden celek. Židle neumožňuje houpání. SYNCHRONNÍ MECHANIKOU jsou většinou osazeny dražší kancelářské židle, které zároveň splňují všechny nároky na ergonomii a komfort sezení. Tato židle se vždy "přizpůsobí" v rámci předem určeného nastavení tělu a zajistí co možná nejzdravější sezení. Mechanismus podporuje DYNAMICKÉ SEZENÍ. Synchronní mechanika také umožňuje aretaci opěráku v určité poloze a nastavení síly protiváhy dle hmotnosti- tedy to, do jaké míry se lze na židli houpat. Chcete se o křeslových mechanikách dozvědět více? ZDE NAJDETE VŠECHNY INFORMACE. Na našem blogu také poradíme JAK VYBRAT KANCELÁŘSKOU ŽIDLI Vám na míru.
Ergonomická kancelářská židle má mnoho funkcí, kterým byste měli věnovat pozornost při nákupu. Nebojte se, speciálně pro Vás jsme připravili široký výběr funkčních židlí. Každý kus se vyznačuje vysokou kvalitou a spolehlivostí. Zasloužíte si chvilku relaxace. V našem -e-shopu najdete vše, co potřebujete. Pohodlně se usaďte, pečlivě si přečtěte naše tipy na vhodně vybavenou ergonomickou kancelář nebo se na nás rovnou obraťe a my se o Vaše pohodlí postaráme!