Jak vybrat kancelářskou židli

Kritérií, podle kterých lze vybírat vhodnou kancelářskou židli, je mnoho. Židle můžeme vybírat podle ceny (což je obvykle ta nejhorší možná varianta), podle záruky, výrobce, designu apod.

Protože vám chceme s výběrem optimální pracovní židle co nejvíce pomoci, pokusíme se poskytnout jednoduchý a snadno pochopitelný návod, jak postupovat.

 

Zdravé sezení neexistuje

Zdravé sezení je mýtus a pokud vás zajímá více podrobností, potom si přečtěte článek Co je to zdravé sezení.

Pořízením kvalitní ergonomické židle můžeme jen zmírnit následky dlouhého sezení. Pokud pracujete každý den nadstandardně dlouhou dobu a nemáte dostatek aktivního pohybu (sport), potom vás mohou ohrozit vážné zdravotní komplikace.

Platí zde jednoduchá úměra: čím více práce, horší židle a méně aktivního pohybu, tím dříve skončíte v péči lékařů.

Uvědomte si, že sezení je pro lidskou páteř ta nejméně přirozená a velice nebezpečná poloha. Meziobratlové ploténky jsou při sezení neustále stlačovány a jsou vystaveny enormnímu tlaku, který je o 50 % větší než při stání.

Vhodně vybraná pracovní židle nezpůsobuje rychlou únavu, šetří meziobratlové ploténky a příznivěji tak působí na páteř.

 

Kancelářské křeslo nebo kancelářská židle - jaký je v tom rozdíl?

Rozdíl je propastný. V neprospěch kancelářských křesel.

Protože se v tomto článku zabýváme nákupem dobré kancelářské židle, věnujme křeslům jen pár vět. Drtivá většina kancelářských křesel do cca 5 000 Kč je vyrobená a dovezená z Asie.

Až na několik výjimek se bohužel obvykle jedná o nepříliš kvalitní výrobky s naprosto nevyhovující ergonomií. Chyba není ve výrobcích jako takových, ale ve výběru modelů, které jsou k nám dovážené. Cílem není prodat kvalitní křeslo nebo židli, cílem je maximalizovat zisk.

Kancelářská křesla mají na rozdíl od kancelářských židlí pevně daný úhel mezi sedákem a opěrákem. Nelze nastavit výšku opěradla, nelze nastavit bederní opěrku, nelze nastavit hloubku sezení, výšku područí, opěrku hlavy atd. A především - opěrák křesla je většinou výrazně zakloněný.
 
Obvyklá pracovní pozice při práci u PC je v mírném předklonu směrem k pracovnímu stolu. V této pracovní pozici ale opěrák křesla zůstane daleko za našimi zády.
 

Samozřejmě existuje několik výjimek, které jen potvrzují pravidlo. Pokud pracujete často a dlouho, uvažujte o nákupu kancelářské židle se synchronní mechanikou, která umožňuje zdravější, dynamické sezení.

Pokud je prioritou výběru určitý styl nebo design, který přinášejí jen kancelářská křesla, potom si pořiďte právě křeslo.

 

Dynamické sezení

Sedět zdravěji, dynamicky vám umožní kancelářská židle, která je vybavená synchronní mechanikou. Princip dynamického sezení je zcela jednoduchý - nesedět v jedné strnulé pozici.

I malé pohyby vykonávané v průběhu práce jsou mnohem lepší než žádné. Synchronní mechanika umožňuje plynulé nastavení sklonu opěráku a zároveň automaticky (synchronizovaně) upravení náklonu sedáku. Jinými slovy - pokud se naklápí opěrák, upravuje se zároveň náklon sedáku tak, aby páteř sedícího byla vždy v optimální poloze.

Abychom seděli dynamicky a pohodlně, je ještě zapotřebí správně nastavit přítlak opěradla na naše záda. Je-li vše nastaveno, jak má, sleduje opěrák židle pohyb sedícího a ve všech pracovních polohách mu poskytuje přirozenou oporu zad.

Přestože si lidé koupí i ergonomicky poměrně slušné židle, bolí je záda. Proč?

 

V zásadě existují dva zlozvyky, které patří k hlavním příčinám bolesti zad a vzniku vážných zdravotních komplikací.

  • Strnulé sezení v jedné poloze s uzamknutou (zablokovanou) synchronní mechanikou
  • Postupné podsouvání zadku směrem k přednímu okraji židle, čímž dochází k neúměrnému přetěžování páteře v bederní oblasti

Pokud chcete sedět co nejzdravěji, potom vždy seďte na židli s odblokovanou mechanikou - seďte dynamicky. Sedněte si na židli celými hýžděmi. Ty by se měly dotýkat opěráku židle.

 

 

Výška postavy, délka nohou

Právě zde je ukrytý největší problém, který se váže k výběru vhodné kancelářské židle. Každý člověk je jiný. Dva stejně vysocí lidé se stejnou hmotností mohou mít zcela rozdílné tělesné proporce; zatímco první má krátké nohy a dlouhý trup, druhý má dlouhé nohy a krátký trup.

Z logiky věci bude každému vyhovovat jiný typ židle.

Důležitým předpokladem pro sezení bez bolesti jsou dostatečně podepřená záda, především pak v bederní oblasti. Kancelářské židle mohou mít opěrák zad pevný, nebo výškově nastavitelný. Tvarování opěráku v bederní části může být jen naznačeno zakřivením nebo různě tvarovaným molitanem (pěnou). V lepších případech je židle vybavena nastavitelnou bederní opěrkou (výškově, hloubkově nebo kombinací obojího).

Výška postavy limituje výběr vhodného typu kancelářské židle. Při výšce postavy nad cca 175 cm je nutné, aby židle měla výškově nastavitelný opěrák. V opačném případě může být problém umístit bederní opěrku do správné polohy pro optimální podepření zad.

Dobrá kancelářská židle by měla být vždy vybavena výškově nastavitelnou opěrkou zad (obvykle systém UP-DOWN) a ideálně také samostatně nastavitelnou bederní opěrkou.

 

Posun sedáku - s výškou postavy souvisí rovněž délka nohou. Lidé s dlouhýma nohama by měli zvážit typ židle, která disponuje funkcí posunu sedáku, nebo u níž je tuto funkci možné dokoupit.

V souvislosti s délkou nohou a posunem sedáku bychom rádi upozornili na jeden nebezpečný mýtus, kterým je všeobecně rozšířená snaha o maximální podepření stehen v celé délce.

 

Posun sedáku umožňuje vysunutí sedáku směrem dopředu, a tím i ,,lepší“ podepření spodní části stehen. Čím více vysunujete sedák židle směrem dopředu, tím více také dochází k podsouvání zadku. Nejen, že si přiškrcujete stehenní tepny, ale díky nesprávnému sezení přetěžujete páteř.

 

 

 

Sedněte si na kancelářskou židli co nejvíce dozadu (hýždě mají kontakt s opěrákem). Pokud mezi přední hranou sedáku a podkolenní jamkou není žádná mezera, posuňte sedák dozadu. Není-li to možné, potom vybírejte jinou židli.

Jaký je ideální stav? Postava sedí v nejzazší pozici, mezi přední hranou sedáku a podkolenní jamkou je mezera cca 5-10 cm.

 

 

 

 

 

Za jakým účelem bude židle využita

Domácnost - občasné využití

Je zřejmé, že většina uživatelů bude při nákupu preferovat nízkou pořizovací cenu nebo určitý design. Doporučená cenová relace cca do 5 000 Kč.

 

Firma - běžná 8hodinová pracovní doba

Doporučujeme nákup kvalitní pracovní židle (ideálně značkové), která by měla disponovat alespoň následujícími funkcemi: výškově nastavitelný opěrák, nastavitelná bederní opěrka zad, područe. Doporučená cenová relace od cca 4 000 Kč.

 

Intenzivní využití (programátoři, architekti apod.)

Lidé, pro které je běžná 8hodinová pracovní doba příliš krátká, by vždy měli investovat do špičkové ergonomické židle. Doporučená cenová relace od cca 8 000 Kč.

 

24hodinové nonstop provozy

Nonstop sezení ve spojení s pravidelným střídáním osob s rozdílnými tělesnými proporcemi vyžaduje kvalitní zátěžovou židli, která je konstruována na takový typ zatížení. Nezaměřujte se na nosnost židle - ta je v mnohých případech ze strany prodejců nadsazena. Vybírejte jen kvalitní židle, které jsou určené a deklarované pro 24hodinové nonstop provozy.

 

Finance až na posledním místě?

Rčení „Levně koupené, dvakrát placené“ platí – a u kancelářských židlí obzvláště. Nejde jen o peníze vyhozené za nekvalitní výrobek, ale také o vaše zdraví.

Cenová geneze

Z bohaté zkušenosti se zákazníky, kteří u nás nakupují židle, jsme vypozorovali následující jev: První zakoupená židle bývá obvykle hodně levná - typická židle z marketu. Jsme mladí a utrácet za kvalitní židli je marnotratnost. Tyto židle nám dělají velkou radost, neboť díky nim prodáváme mnoho náhradních dílů…

Druhá židle je již obvykle kvalitnější. Ke koupi nás donutila buď předchozí rozpadlá židle, nebo se začínají projevovat první náznaky bolestí zad. Tato židle již obvykle vydrží několik let. Kolem 30. roku života pracuje mnoho lidí jako o život. Splácejí se hypotéky, a tak se sedí a maká.

Třetí židle již obvykle bývá velmi kvalitní ergonomická židle. Přece jen už si uvědomujeme důležitost nábytku, na kterém trávíme podstatnou část dne – mnohdy více času než v posteli. Naše dobré rady obvykle pomohou ve správném rozhodnutí, díky kterému si u nás zákazníci koupí o úroveň lepší židli, než původně zamýšleli.

V dnešní době je trh doslova zaplaven všemožnými typy kancelářských židlí a křesel. Někteří prodejci se navíc nezdráhají některé židle označovat za ergonomické nebo zdravotní. V mnohých případech jde přitom o zdraví nebezpečné paskvily. Židle, které vypadají jako sedačky vytržené ze závodního vozu, nemají s opravdu kvalitní ergonomickou židlí obvykle nic společného, přestože prodejní slogany znějí více než lákavě: Dosud jste jen seděli…

Ano, nyní budete navíc i trpět.

Výše ceny, kterou hodláme investovat do kancelářské židle, může do jisté míry limitovat náš výběr.

Ovšem neplatí pravidlo, že za velkou sumu peněz získáte skutečně špičkovou ergonomickou židli. A naopak, za málo peněz můžete mít pro daný účel více než slušnou kancelářskou židli.

Je zřejmé, že nelze zakoupit vynikající ergonomickou židli za 5 000 Kč. Na druhou stranu je asi zbytečné pořizovat špičkovou ergonomickou židli pro občasné použití.

V celém tomto článku jsme se vlastně dozvěděli, že dobrou židli máme vybírat podle typu postavy, účelu využití a volných finančních prostředků. V podstatě nic složitého.

Jestliže má židle područe nebo opěrku hlavy, není pro první selekci opravdu důležité. Ostatně mnoho doplňků, které vylepšují ergonomické vlastnosti židle (opěrka hlavy, posun sedáku, područe, bederní opěrka, náklon sedáku apod.), jsou buď součástí kvalitních židlí, nebo je lze přikoupit.